Λεπτομέρειες

Ημερομηνία Ώρα Κατηγορία Αγ. Περίοδος Τελικό
16/11/2018 8:00 pm ΟΠΑΠ Α' Ανδρων 2018-2019 140'

Διαιτητές

Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. ΔιαιτησίαςΠαρ. Αγώνα
Α. ΔΑΝΙΗΛΜ. ΓΡΗΓΟΡΙΟΥΑ. ΖΟΡΛΗΣΠ. ΣΑΡΑΝΤΗΣΑ. ΜΑΡΚΟΥΣ. ΖΑΝΕΤΤΟΥΠ. ΤΟΦΗΓ. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ

Μεγάλη νίκη για την Αναγέννηση
ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1 (25-16, 20-25, 27-25, 25-22)

Σε ένα αγώνα γεμάτο πάθος, ένταση και … νεύρα η Αναγέννηση πήρε σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας και την προσπέρασε στη βαθμολογία. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε δεύτερο σερί αγώνα και μάλιστα ντέρμπι μένοντας πίσω βαθμολογικά. Οι δυο ομάδες πρόσφεραν σπουδαίο θέαμα που απόλαυσαν οι 200 θεατές.

Εντυπωσιακά μπήκε στον αγώνα η Αναγέννηση Δερύνειας που με τη συμπαράσταση του κοινού σε 22 λεπτά πήρε το σετ με 25-16 απέναντι σε μια μέτρια Νέα Σαλαμίνα.

Στο δεύτερο σετ υπερείχε η Νέα Σαλαμίνα που προηγήθηκε 07-02 και 08-04 με την Αναγέννηση να μειώνει 11-10 αλλά τους «ερυθρόλευκους» να ξεφεύγουν 17-12 και τελικά να διατηρήσουν σταθερή την απόδοσή τους κερδίζοντας με 25-20 ισοφαρίζοντας σε 1-1 μέσα σε 22 λεπτά.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο τρίτο σετ γεμάτο πάθος και ένταση αλλά και διακοπές. Στα αρχικά στάδια του σετ η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη με την Αναγέννηση να ανεβαίνει και το σετ να οδηγείται στους έξτρα πόντους. Εκεί ανέλαβε δράση ο Κολομβιανός Αργκίλαγος και οδήγησε τους «πράσινους» στη νίκη με 27-25 και στο προβάδισμα 2-1. Το σετ κράτησε 40 λεπτά.

Στο τέταρτο σετ ο αγώνας ήταν εκ νέου συναρπαστικός με τις δυο ομάδες να κυνηγούν με πάθος το σετ. Τελικά, η Αναγέννηση φάνηκε πιο αποτελεσματική κερδίζοντας με 25-22 κερδίζοντας και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ): Τόφιας, Ντεσποτόφσκι, Τοντόροβιτς, Καραγιάννης, Αργκίλαγος, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Στέκας, Φελάχογλου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΦΡ. ΜΠΡΟΥΚΣ):Ζηκάκης, Λαρραχόντο, Κορνιένκο,Παφίτης,Χρυσοστόμου, Σιαπάνης – Λίμπερο1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Γκουϊμοντ, Καλαφάτης, Λιοτατής, Σοφοκλέους.