AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ) – ΑΕΛ

Ημερομηνία Ώρα Κατηγορία Αγ. Περίοδος Τελικό
05/02/2019 8:00 pm ΟΠΑΠ Α' Γυναικών 2018-2019 140'

B' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. ΔιαιτησίαςΠαρ. ΑγώναΑ' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' Επόπτης
Π. ΚΥΠΡΙΑΝΟΥΙ. ΤΟΦΗΣΑ. ΧΡΥΣΑΝΘΟΥΠ. ΤΟΦΗΤ. ΣΑΒΒΙΔΗΣΑ. ΔΑΝΙΗΛΔ. ΚΟΥΚΟΥΝΗΣΜ. ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ

Η Robo Markets ΑΕΛ «φρέναρε» την Ανόρθωση
AΘΛ. ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: AΝΟΡΘΩΣΗ – Robo Markets ΑΕΛ 2-3 (18-25, 20-25, 25-20, 25-20 08 -15)
Η αήττητη πορεία της Ανόρθωσης φρέναρε στην Robo Markets AΕΛ. Οι Λεμεσιανές σε εξ αναβολής αγώνα για την 8η αγωνιστική, κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως την «Μεγάλη Κυρία» με 2-3 και έκλεισε με θετικές εντυπώσεις την κανονική διάρκεια. Η Ανόρθωση έκλεισε με ήττα την κανονική διάρκεια, αλλά διατηρεί απόσταση επτά βαθμών από τη δεύτερη Τεχνοοικία ΑΕΚ ενόψει της τελικής φάσης.

Η Robo Markets ΑΕΛ ξάφνιασε την Ανόρθωση στο πρώτο σετ και παίζοντας πολύ καλά επέβαλε… το νόμο της κερδίζοντας το σετ με 18-25 ανοίγοντας το σκορ στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως. Στην «γαλαζοκίτρινη» εξάδα επέστρεψε η Ζελένοβιτς, αντί της Σάρα Βέλεντσιτς που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής.

Οι «γαλαζοκίτρινες» συνέχισαν να κερδίζουν τις εντυπώσεις και στο δεύτερο σετ το οποίο κέρδισαν με 20-25 και έγραψαν το 0-2 σετ. Η Ανόρθωση για πρώτη φορά φέτος μένει πίσω στο σκορ με δυο σετ διαφορά.
Το 0-2 σε βάρος της, «ξύπνησε» την Ανόρθωση. Οι παίκτριες του Μπόσκοβιτς κέρδισαν με 25-20 το τρίτο σετ, μείωσαν σε 1-2 και έβαλαν στόχο τουλάχιστον το δίποντο πλέον. Η Robo Markets ΑΕΛ συνέχισε να παίζει σε υψηλή ένταση.

Το τέταρτο σετ βάφτηκε ξανά «κυανόλευκο», με την Ανόρθωση να κερδίζει με 25-20 και να ισοφαρίζει τον αγώνα σε 2-2 σετ. Οι «γαλαζοκίτρινες» το πάλεψαν αλλά δεν πήραν την ουσία στο σετ που θα τους χάριζε και το τρίποντο.

Στο πέμπτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ ήταν σε άριστη κατάσταση και επιβλήθηκε της Ανόρθωσης με 08-15 κερδίζοντας τον αγώνα με 2-3 σετ.

AΝΟΡΘΩΣΗ (ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Ράντονιτς, Καετάνο, Ριαλά, Βασιλείου, Κιγιάκοβα, Σταυρινίδου –Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Αγγελιδη.

Robo Markets ΑΕΛ (Β. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ): Παύλου, Σπύρου, Πένε,Πεχλιβάνη, Μάγκντιτς, Ζελένοβιτς – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Κατσουνωτού, Κωνσταντίνου.