Ημερομηνία Ώρα Κατηγορία Αγ. Περίοδος Τελικό
20/10/2020 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2020-2021 140'

Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣΠ. ΚΑΥΚΑΛΙΑΣΙ. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣΚ. ΠΥΘΑΡΙΔΗΣΕ. ΣΙΑΠΑΝΗΑ. ΠΕΤΡΟΥΓ. ΔΩΡΙΤΗΣΓ. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ

Μ. Μερκούρη, Κάτω Πολεμίδια, Κύπρος

Περίληψη Αγώνα

Μίλησε… η ποιότητά της στη Λεμεσό

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.0-3  (13-25,15-25, 14-25)

Με όπλο την ποιότητά της η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως άρχισε την προσπάθειά της για κατάκτηση του τίτλου στο φετινό πρωτάθλημα 2020-2021 με νίκη στο Λύκειο Πολεμιδιών. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη κέρδισε της νεοφώτιστης Lemesos Volleyball με 3-0 σετ και ξεπέρασε ένα δύσκολο εμπόδιο παίζοντας σοβαρά.

Η ομάδα του Ανδρέα Σπύρου έδειξε στην πρεμιέρα ότι έχει δυνατότητες. Ο στόχος για μια καλή πορεία για τις «ροζ» είναι εφικτός.

Ο ενθουσιασμός της Lemesos Volleyball την βοήθησε να ξεκινήσει καλά το σετ και να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το φαβορί Ολυμπιάδα Ν. 07-09. Σταδιακά η ομάδα του Νικολάκη πήρε τα ηνία και ξέφυγε 09-18 για να κερδίσει 13-25 σε 21’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.

Η Ολυμπιάδα πήρε την πρωτοπορία στο δεύτερο σετ  01-03, αλλά αμέσως η Lemesos Volleyball ισοφάρισε 03-03. Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το σετ με τις «ροζ» να προηγούνται 08-06 και τις «μπλε» να ισοφαρίζουν 10-10. Η Ολυμπιάδα σταδιακά όμως ανέβηκε και ξέφυγε 12-16 για να επικρατήσει 15-25 σε 23’ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η Ολυμπιάδα Νεάπολης μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 01-05. Οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη ήταν καλύτερες και διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα 14-22 για να κερδίσουν σε 23’ 14-25 και τον αγώνα 0-3.

LEMESOS VOLLEYBALL(Α. ΣΠΥΡΟΥ):R. Bozanu , E. Bozanu, Summer, Azevedo, Μιχαήλ – Λίμπερο: Καραολή. – Αλλαγές: Λάσπου, Σιδερά.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ):Doncuk, Hudima, Πέτρου, Cudworth, Μανίταρου, Mudritskaya. – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Σάγια.

Όνομα Παρατηρητή
Γιώργος Στεφανίδης
Παρατηρήσεις Παρατηρητή/Διαιτητή (Γηπεδικά)
Μέτριος ο φωτισμός του γηπέδου. Σε πολύ καλή κατάσταση τα αποδυτηρια. Δεν υπάρχουν αποδυτήρια διαιτητών. Δεν υπάρχει ιατρείο, υπάρχει όμως ο εξοπλισμός χωρίς το φορείο. Δεν έγινε έλεγχος κάρτας φιλάθλου.
Παρατηρήσεις Παρατηρητή/Διαιτητή (Υγειονομικό Πρωτόκολλο)
Χωρίς μάσκα ήσαν τα ball girls. Η αποστολή της φιλοξενούμενης ομάδας κατά την είσοδό της στο γήπεδο δεν φορούσαν μάσκα τα περισσότερα της μέλη. Εγινε σε όλους όσους εισήλθαν στο γήπεδο θερμομέτρηση. Κανένας δεν ξεπέρασε το όριο 37.1.