22/10/2021 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 140'

Χ. ΜΑΙΦΟΣΙΗΣΣ. ΦΛΟΥΡΗΣΧ. ΜΗΤΡΟΦΑΝΟΥΣΝ. ΤΖΙΑΚΟΥΡΗΣΙ. ΤΟΦΗΣΣ. ΚΑΙΜΑΚΛΙΩΤΟΥΠ. ΤΟΦΗΤ. ΣΑΒΒΙΔΗΣ

Λευκόθεο
Λευκοθέου, Έγκωμη, Κύπρος

Σημαντικό διπλό

ΛΕΥΚΟΘΕΟ: ΑΠΟΕΛ – ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3 (16-25, 22-25, 19-25)

Με διπλό μεγάλης σημασίας άρχισε ο Παφιακός το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών της σεζόν 2021 – 2022. Η ομάδα της Πάφου κέρδισε μέσα στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» του φιλόδοξου ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ σε 76’ και πήρε τους τρεις βαθμούς. Το φιλόδοξο ΑΠΟΕΛ άρχισε άσχημα τον αγώνα, βελτιώθηκε στη συνέχεια, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει το σκοπό του.

Ο Παφιακός ήταν ανώτερος στο πρώτο σετ εξασφαλίζοντας από τα αρχικά στάδια του σετ διαφορά κερδίζοντας με 16-25 σε 22’ απέναντι στους «γαλαζοκίτρινους» που ψάχνονταν.

Το ΑΠΟΕΛ μετά την ψυχρολουσία του πρώτου σετ βελτιώθηκε και με την απόδοσή του  δημιούργησε συνθήκες ντέρμπι στο δεύτερο σετ αφού οι ομάδες εναλλάσσονταν  στην πρωτοπορία ή ήταν ισόπαλες. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν  20-18, αλλά η  ομάδα της Πάφου  ισοφάρισε  20-20. Η ομάδα του Καμπερίδη ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε 22-24 και τέλειωσε το σετ με 22-25 σε 29’ αυξάνοντας το προβάδισμα στο σκορ σε 0-2 σετ.

Στο μοτίβο του δεύτερου σετ άρχισε και το τρίτο με τον Παφιακό να προηγείται 04-05 με το ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει 07-07. Ο Παφιακόςε έκανε σερί 03-00 και προηγήθηκε  07-10. Σταδιακά, ο Παφιακός ανέβαζε στροφές και προηγήθηκε με 14-21 για να επιβληθεί με 19-25 σε 25’ «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

ΑΠΟΕΛ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Jansons, Vanags, Romanuti, Πέτρου, Αντωνιάδης Στρουγκάρεβιτς,  – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Παναγιωτίδης, Σκορδής, Κυπριανού.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Οικονομίδης, Freire, Ευσταθίου, Viller, Χρυσοστόμου, Ασπιώτης – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Χριστοφή.