26/11/2021 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 0'

Μ. ΑΝΤΩΡΚΑΣΚ. ΣΤΕΦΑΝΗΜ. ΠΙΤΤΑΛΗΣΧ. ΓΕΡΟΣΙΜΟΥΣ. ΚΑΙΜΑΚΛΙΩΤΟΥΕ. ΣΙΑΠΑΝΗΑ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣΤ. ΣΑΒΒΙΔΗΣ

Θεμιστόκλειο
Θεμιστόκλειο, Πάνω Πολεμίδια, Κύπρος

Μεγάλη ανατροπή και τρίποντο

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-16,25-22, 26-24)

Με φοβερή ανατροπή απέναντι σε μια εκπληκτική ΑΕ Καραβά η Aνόρθωσις επικράτησε με 3-0 σε 72’ και πέτυχε την 5η σερί νίκη της. Το παιχνίδι μετά το πρώτο σετ ήταν εκπληκτικό, με την ΑΕ Καραβά να εντυπωσιάζει και  να το μετατρέπει σε αμφίρροπο ντέρμπι.

Ειδικά, στο τρίτο σετ η ΑΕ Καραβά προηγήθηκε με 10-18, αλλά δεν άντεξε και με εκπληκτικό τρόπο η Ανόρθωσις κέρδισε με 26-24εξασφαλίζοντας το τρίποντο. Η ΑΕ Καραβά με την εμφάνισή της πιστοποίησε τις δυνατότητές της.

Αποφασισμένη να «καθαρίσει» μπήκε η Ανόρθωσις στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 14-07. Η ομάδα της Αμμοχώστου έπαιξε ωραίο βόλεϊ και κέρδισε 25-16 σε 22’.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις προηγήθηκε 12-08.Ωστόσο, η ΑΕ Καραβά δεν τα παράτησε αντίθετα έβαλε δύσκολα στην Ανόρθωση και ισοφάρισε δις 18-18 και 21-21. Τελικά, η Ανόρθωσις προηγήθηκε με 25-22 σε 23’ και προηγήθηκε 2-0 σετ.

Η ΑΕ Καραβά εξέπληξε στο τρίτο σετ και βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ  και μάλιστα προηγήθηκε με 10-18. Η Ανόρθωσις έκανε φοβερό ντεμαράζ και κατάφερε να επικρατήσει με 26-24 και πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Pepic, Βjielica, Χριστοφόρου, Δημητρίου, Χρυσοστόμου, Halanda – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Ζηκάκης,  Πρωτοψάλτης, Π. Χρυσοστόμου

AE ΚΑΡΑΒΑ(Α. ΗERRERA): Καρακατσάνης, Φιλοκράτους, Herrera, Ramma, Hasanli, Σοφοκλέους – Λίμπερο: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Καλαφάτης.