21/12/2018 8:00 pm ΟΠΑΠ Α' Ανδρων 2018-2019 140'

Γ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥΑ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣΑ. ΖΟΡΛΗΣΠ. ΣΑΡΑΝΤΗΣΦ. ΣΤΕΚΑΣ. ΖΑΝΕΤΤΟΥΠ. ΤΟΦΗΑ. ΚΑΛΛΗΣ

ΑΠΟΕΛ18272029112

Δερύνειας
Μενεξέδων, Δερύνεια, Κύπρος

Το ντέρμπι είχε σασπένς και Αναγέννηση
ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΑΠΟΕΛ 3-2 (25-18, 25-27, 25-20, 27-29, 15-11)

Σπουδαίος αγώνας από κάθε άποψη έγινε στη Σάλα Δερύνειας (σ.σ, είχε την τιμητική της την Παρασκευή) όπου για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών η Αναγέννηση Δερύνειας κέρδισε με 3-2 το ΑΠΟΕΛ και ξέφυγε τέσσερεις βαθμούς από τους «γαλαζοκίτρινους». Οι δυο ομάδες θα δώσουν μάχη το 2019 για την τετράδα ενώ και οι δυο αυτή τη στιγμή βρίσκονται εντός στόχων. Η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε την έδρα, όμως το ΑΠΟΕΛ έχασε για δεύτερο σερί αγώνα με 2-3 σετ.

Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ και είχε σταθερά το προβάδισμα 11-09 και 16-12 για να επικρατήσει σε 23 λεπτά 25-18 ανοίγοντας το σκορ. Το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να επιβληθεί.

Οι «πράσινοι» με φόρα από το πρώτο σετ συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στο δεύτερο. Η ομάδα του Μέλκα είχε σταθερά προβάδισμα τριών πόντων 13-10, 16-13. Το ΑΠΟΕΛ όμως ανασυντάχθηκε και κατάφερε να μείνει ζωντανό στο σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» γύρισαν τα δεδομένα και αφού έφεραν το σετ στους έξτρα πόντους κέρδισαν 25-27 σε 30 λεπτά ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε ένα κομβικό σημείο.

Η ομάδα της Δερύνειας προηγήθηκε στο τρίτο σετ 08-03 αφού ξεκίνησε εντυπωσιακά με κορυφαίους τους Ντεσποτόφσκι και Τοντόροβιτς. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και μείωσε σε 16-14 δίνοντας άλλη διάσταση στο σετ. Η ομάδα της Δερύνειας όμως άντεξε και πήρε το σετ 25-20 γράφοντας το 2-1 σε 28 λεπτά.

Κλειστό ήταν το τέταρτο σετ αφού καμιά εκ των δυο ομάδων δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η Αναγέννηση είχε το ελαφρύ προβάδισμα 08-06 και 16-15. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 22-22 σε κρίσιμο σημείο του σετ. Οι δυο ομάδες συνέχιζαν να συμβαδίζουν 26-26, αλλά το ΑΠΟΕΛ φάνηκε πιο ψύχραιμο κερδίζοντας 29-27 ισοφαρίζοντας σε 2-2. Το σετ διήρκησε 35 λεπτά.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τάι – μπρέικ με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται 08-07, αλλά η Αναγέννηση είχε περισσότερες δυνάμεις και πήρε το σετ 15-11 κερδίζοντας με 3-2 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Τόφιας, Ντεσποτόφσκι, Τοντόροβιτς, Καραγιάννης, Αργκίλαγος, Αποστόλου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Φελάχογλου, Ντουβαρτζί.

ΑΠΟΕΛ (Λ. ΛΟΙΖΟΥ): Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Ράμμα, Δημητρίου – Λίμπερο: Παντελή.