Ημερομηνία Ώρα Κατηγορία Αγ. Περίοδος Τελικό
24/01/2020 8:00 pm ΟΠΑΠ Α' Ανδρων 2019-2020 140'

Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. Αγώνα

Σπύρος Κυπριανού
B8, Limasol, Cyprus

Περίληψη Αγώνα

«Ένα σου ένα μου» στην ουρά

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»:  AE KΑΡΑΒΑ – Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π 3-1 (25-20, 26-28, 25-21, 25-12)

Η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π κέρδισε στο Παραλίμνι, αλλά στη Λεμεσό κέρδισε η ΑΕ Καραβά. Από μια νίκη μετρούν οι δυο ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή στην Α Κατηγορία. Η ΑΕ Καραβά εκμεταλλεύτηκε πλήρως την έδρα της την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 επικράτησε με 3-1 του βασικότερού της αντιπάλου που ξεπέρασε βαθμολογικά και ανταπέδωσε την ήττα που δέχθηκε στο Παραλίμνι. Πλέον η μάχη της ουράς απέκτησε άλλη αξία.

Η ΑΕ Καραβά σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο πρώτο σετ κατάφερε να ξεφύγει στα τελικά στάδια στη μάχη των ουραγών 16-15 στα μέσα του αγώνα και αφού ξέφυγε 22-20 κέρδισε το σετ 25-20 σε 31΄και προηγήθηκε 1-0.

Η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π προηγήθηκε 01-03 αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει άλλο με αποτελεσμα η ΑΕ Καραβά να μείνει κοντά της και οι δυο ομάδες να έχουν εναλλασσόμενη υπεροχή. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 10-10 όταν οι «βυσσινί» ξέφυγαν 11-13. Η ομάδα του Ρουμελιώτη αύξησε στους τέσσερεις πόντους 16-20 δείχνοντας πιο κοντά στην ισοφάριση έχοντας στη σύνθεσή της και τον Rojas. Ωστόσο, το δεύτερο σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π να κερδίζει 26-28 σε 33’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Η ΑΕ Καραβά άρχισε εντυπωσιακά το τρίτο σετ και προηγήθηκε 06-00. Ωστόσο, η ΑΕ Καρβά δεν είχε συνέχεια και η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π μείωσε 08-07. Η ΑΕ Καραβά με τον Kaminski βρήκε ξανά σκορ ασφαλείας 16-12 για να κερδίσει με 25-21 σε 28’ άνκαι οι «βυσσινί»  μείωσαν 19-18 και πήραν ξανά το προβάδισμα 2-1.

Στο τέταρτο σετ η προσφυγική ομάδα ήταν σε εκπληκτική κατάσταση και επικράτησε 25-12 σε 23’ γα να κλείσει τον αγώνα με 3-1 σετ σε 111’.

AE KΑΡΑΒΑ(MOLCHANOV): Π. Μιχαήλ, Rodolpho, Χριστοφή, Παναγιωτίδης, Ramma, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Χατζηδσμιανού. –Αλλαγές: Κaminski

Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π(Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Παπανδρέου, Stevovic, Milkov, Νascimento, Στέκας, Πέτρου – Λίμπερο: Ελευθερίου. – Aλλαγές: Rojas.