ΑΕΛ (Γ) – ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Γ)

Recap

Τρίποντο ψυχολογίας

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: Robo Markets ΑΕΛ – ΑΕΚ 3-0 (25-22,26-24, 25-18)

Το πρώτο τρίποντο ψυχολογίας πήρε η Robo Markets ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμρσού κέρδισε στο ντέρμπι της πρεμιέρας της ΑΕΚ με 3-0 σετ και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο νέο πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ πάλεψε στα ίσια και έδειξε ότι θα τα δώσει όλα και φέτος για τη διάκριση. Το ντέρμπι είχε διάρκεια 81’

H Robo Markets ΑΕΛ μετά τα αρχικά στάδια πήρε κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκε 16-08. Η ΑΕΚ μείωσε, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ κατάφερε να διτηρήσει τα κεκτημένα και να κερδίσει 25-22 σε 28’ γι να προηγηθεί 1-0 σετ.

Πόντο- πόντο πήγαιναν οι δυο ομάδες στα αρχικά στάδια του δεύτερου σετ (09-09). Η Robo Markets ΑΕΛ όμως φάνηκε να επιβάλλεται και ξέφυγε 16-11. Οι «κιτρινοπράσινες» των Τσαγγαρίδου – Αμύρωτου πίεσαν τις Λεμεσιανές και με σερί βρέθηκαν στο -1 20-19. Οι Λαρνακείς ισοφάρισαν 22-22 και όλα ήταν ανοικτά.  Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την ομάδα του Μασιά να κερδίζει σε 28’ λεπτά 26-24 και να αυξάνει σε 2-0.

Η Robo Markets ΑΕΛ με τον «αέρα» του 2-0 ξεκίνησε καλύτερα το τρίτο σετ και προηγήθηκε 05-01 και 14-10 για να επιβληθούν τελικά σε 25’ 25-18 εξασφαλίζοντας τη σημαντική νίκη με 3-0 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Stedile, Dudnikova, Chatarashvili, Παύλου, Κατσουνωτού – Λίμπερο: Κοκκή. – Αλλαγές: Στεφανίδου – Gryban

ΑΕΚ( Γ.ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ – ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ): Slankamenac, Στυλιανού, Ιωάννου, Δημητρίου. Σκοτ, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

Διαιτητές

Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. ΔιαιτησίαςΠαρ. Αγώνα
Α. ΔΑΝΙΗΛΚ. ΚΟΓΙΩΝΗΣΙ. ΜΙΤΣΗΣΜ. ΠΙΤΤΑΛΗΣΜ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛΑ. ΠΕΤΡΟΥΓ. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣΓ. ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ