05/11/2021 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 0'

Χ. ΜΑΙΦΟΣΙΗΣΔ. ΚΟΥΚΟΥΝΗΣΑ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥΒ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥΑ. ΜΑΡΚΟΥΜ. ΚΑΣΙΟΥΡΗΑ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣΓ. ΚΑΙΛΗΣ

ΟΜΟΝΟΙΑ252325253

Παραλιμνίου

Μεγάλη νίκη για «τριφύλλι»

ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. –ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 (23-25, 25-23, 17-25, 23-25 )

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ομόνοια στο Παραλίμνι την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών.  Οι περσινοί νταμπλούχοι επικράτησαν στο Γήπεδο του Δήμου Παραλιμνίου της ισχυρής  Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ  σε 109’και συνεχίζει το τεράστιό της αήττητο. Η Ε.Ν.Π. δέχθηκε την δεύτερή της ήττα, αλλά η εμφάνισή της δεν είχε καμιά σχέση με τον αγώνα με τον Παφιακό στην Πάφο.

Η Ομόνοια βρήκε  τις λύσεις και επιβλήθηκε δικαιότατα, ενώ η Ε.Ν.Π. ενισχυμένη με τον Οδυσσέα Σαββιδη, αλλά και τον Δ. Μαρκάκη να επιλέγει τον G. Costa ως τρίτο ξένο διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη.

Δυνατό ξεκίνημα για την Ε.Ν.Π. που βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ (07-04, 10-08) στο πρώτο σετ. Η Ενωση δημιούργησε διαφορά 4 πόντων 18-14. Η Ομόνοια αντέδρασε, βελτιώθηκε και γύρισε το σετ κερδίζοντας με 23 -25 σε 24’

H Oμόνοια άρχισε καλύτερα το δεύτερο σετ και προηγήθηκε 02-04, ωστόσο η Ένωση με σερί 4-0 προηγήθηκε 06-04. Οι «βυσσινί» βρέθηκαν μπροστά με 12-08, αλλά οι «πράσινοι» μείωσαν 15-13. Οι παίκτες του Μαρκάκη προηγήθηκαν 20-16 σε κρίσιμο σημείο στο σετ. Η Ομόνοια κατάφερε να μειώσει στον πόντο 24-23 έχοντας σαν πασαδόρο τον διεθνή Αντώνη Μαυρομάτη. Η Ένωση όμως πήρε τον πόντο και το σετ με 25-23 σε 30’ ισοφαρίζοντας 1-1.

Φοβερό ξεκίνημα για την Ομόνοια στο τρίτο σετ που προηγήθηκε 01-07 και 05-12 με τους «πράσινους» να ελέγχουν το σετ. Η Ομόνοια ήταν μπροστά με +8 07-15 για να κερδίσει  σε 25’ 17-25 και να προηγηθεί  1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ομόνοια βρέθηκε με βραχεία κεφαλή μπροστά 05-06. Η Ένωση συνέχισε να ακολουθεί κατά πόδας την Ομόνοια 10-11 και 14-15 σε ένα αγώνα ένα σου, ένα μου. Το σετ ήταν ντέρμπι με την Ομόνοια να κερδίζει 23-25  σε 30’ εξασφαλίζοντας άλλο ένα τρίποντο.

Ε.Ν.Π. (Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ):Costa, Cutinho, Μαρουλής, Σαββίδης, Παπανδρέου, Ιακώβου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Σαράντης., Αβερκίου, Γεωργίου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ):Lescov, Soouza, Προδρόμου, Eλευθερίου, Leontyev, Αλεξίου,  – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Μαυρομάτης.