ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ) vs ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Γ)

Ημερομηνία Ώρα Κατηγορία Αγ. Περίοδος Τελικό
02/11/2021 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 0'

Παρ. ΔιαιτησίαςΠαρ. ΑγώναΑ' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' Σημειωτής
Ν. ΕΥΓΕΝΙΟΥΒ. ΓΕΩΡΓΙΟΥΔ. ΚΟΥΚΟΥΝΗΣΧ. ΜΑΙΦΟΣΙΗΣΧ. ΓΕΡΟΣΙΜΟΥΧ. ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥΙ. ΤΟΦΗΣΑ. ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ

Ομάδα1 Σετ2 Σετ3 ΣετΣκορ
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.2525253
ΑΕΚ1508190

Περίληψη Αγώνα

Η απόλυτη Ολυμπιάδα Ν.

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΕΚ  3-0 (25-15, 25-08, 25-19)

Αλώβητη πέρασε και από τον αγώνα με την ΑΕΚ η Ολυμπιάδα Ν. Η προσφυγική ομάδα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών κέρδισε την σκληροτράχηλη ομάδα της Λάρνακας με 3-0  σε 67’ και παραμένει αήττητη χωρίς να χάσει σετ.

Η Ολυμπιάδα βρήκε δυσκολίες, όμως τις ξεπέρασε και πήρε τη νίκη. Η ΑΕΚ έδειξε καλό πρόσωπο και παρά την ήττα της έδειξε ικανή για κάτι καλό φέτος.

Ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ με την Ολυμπιάδα να εξασφαλίζει μικρές διαφορές, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει απέναντι στην εκπληκτική ΑΕΚ (08-05, 11—07, 12-11, 16-14). Η Ολυμπιάδα ανέβασε στροφές απ’ εκείνο το σημείο και με σερί 09-01 κέρδισε 25-15 σε 22’ γράφοντας το 1-0.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 03-04 στο δεύτερο σετ, αλλά η Ολυμπιάδα κατάφερε να κάνει νταμπλ  – σκορ 08-04. Οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη έδειξαν σταθερότητα και βρέθηκαν στο +8  13-05 και 15-07. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις και η προσφυγική ομάδα βρέθηκε στο +14 21-07. Η κόουτς της ΑΕΚ Σ. Τσαγγαρίδου απέσυρε την Ρωσίδα Y. Sevchuk και έβαλε την νεαρή Α. Λάρκου. Η Ολυμπιάδα κέρδισε το σετ με 25-08 σε 19’ και διαμόρφωσε το 2-0 σετ

Η ομάδα της Νεάπολης δεν ήθελε να δώσει δικαιώματα στην ΑΕΚ και βρέθηκε στο τρίτο σετ να προηγείται 08-03. Η Ολυμπιάδα διατηρούσε τα κεκτημένα με την ΑΕΚ να προσπαθεί να μείνει στο σετ  κα κ ατ ‘ επέκταση στον αγώνα(12-07). Μάλιστα, οι «κιτρινοπράσινες» τα έδωσαν όλα και μείωσαν στο -2 15-13. Το ζήτημα για την ΑΕΚ ήταν να μείνει κοντά στην Ολυμπιάδα, αλλά οι πρωτοπόρες  πήραν νέα μικρή έστω διαφορά ασφαλείας  19-15.  Το σκορ έγινε 22-17 με την Έφη Πέτρου να μπαίνει στο παρκέ και να αλλάζει την Μudritskaya που έκλεισε την αλλαγή της. Η Ολυμπιάδα κέρδισε σε 26’ 25-19 και το παιχνίδι  με 3-0 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Mudritskaya, Cutworth, Drodz, Μανίταρου, Hudima, Λεωνίδου – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Χαραλαμπίδη, Πέτρου.

AEK (Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ): Στυλιανού, Χαραλάμπους, Shevchuk, Condotta, Χατζηπέτρου, Santana – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Λάρκου.