Ημερομηνία Ώρα Κατηγορία Αγ. Περίοδος Τελικό
09/11/2021 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 0'

Κ. ΣΤΕΦΑΝΗΠ. ΣΑΡΑΝΤΗΣΑ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥΑ. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣΜ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣΕ. ΠΑΣΤΕΛΛΗΓ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥΒ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Giorgou Christodoulidi, Larnaca, Cyprus

Περίληψη Αγώνα

Πρώτη εμφαντική νίκη

KITION: ΑΕΚ –ΑΕΛ 0-3  (14-25, 14-25, 15-25)

Στο «ΚΙΤΙΟΝ» έμελλε να έλθει η πρώτη νίκη για την ΑΕΛ την περίοδο 2021-2022. Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής οι πρωταθλήτριες της σεζόν 2020- 2021 κέρδισαν χωρίς δυσκολία την ΑΕΚ με 0-3 σε 68’.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αποφασισμένη για το τρίποντο, απέναντι στην ομάδα της Λάρνακας που έπαιξε πολύ με τις νεαρές της, ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου η Ρωσίδα Y. Sevchuk. Χρόνο συμμετοχής στις αναπληρωματικές του έδωσε και ο κόουτς της ΑΕΛ Στ. Μασιάς.

Με μοναδική ξένη την Kαναδέζα Condotta άρχισε η ΑΕΚ και αιφνιδίασε την ΑΕΛ αφού προηγήθηκε 11-08 στο πρώτο σετ. Ωστόσο, οι «γαλαζοκίτρινες» άμεσα με σερί 00-05 προηγήθηκαν 11-13. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη κερδίζοντας με  14-25 κάνοντας ένα μεγάλο σερί 01-10 σε 21’ και προηγήθηκε 0-1.

Η ΑΕΛ  έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 00-03. Η ΑΕΚ φάνηκε να επανέρχεται , αλλά οι Λεμεσιανές ξέφυγαν 06-13. Παρά τις αλλαγές που έγιναν οι παίκτριες του Στ. Μασιά έλεγξαν πλήρως το σετ κερδίζοντας 14-25 σε 25’ κάνοντας το 0-2 σετ.

Παρά το αρχικό καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ στο τρίτο σετ η ΑΕΛ ξέφυγε ξανά 05-09. Οι πρωταθλήτριες της περσινής περιόδου δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα κερδίζοντας με 15-25 σε 22’ και τον αγώνα με 0-3

ΑΕΚ(Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ):Βλαδιμήρου, Χαραλάμπους, Στυλιανού, Condotta, Χατζηπέτρου, Santana – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Stanciu, Τοφιά, Αντωνίου.

AΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σίσκου, Stedile, Παύλου, Αzevedo, Potokar, Πεχλιβάνη – Λίμπερο: Κοκκή. – Aλλαγές: Σπύρου, Gryban – Στεφανίδη, Παναγιώτου, Κωνσταντίνου, Κατσουνωτού, Ευσταθίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Κ. Στεφανή – Β’ Π.Σαράντης

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Α.Δημητρίου – Β’ Α. Σοφοκλέους

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Μ. Χαραλάμπους – Β’ Ε. Πατελλή

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γ. Παπαγεωργίου

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Β. Γεωργίου