ΑΕΛ (Γ) vs ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ)

Ημερομηνία Ώρα Κατηγορία Αγ. Περίοδος Τελικό
04/12/2021 8:00 pm Α' Γυναικών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 0'

B' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. ΔιαιτησίαςΠαρ. ΑγώναΕξ.Αν.Α' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' Επόπτης
Ι. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣΜ. ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛΕ. ΣΙΑΠΑΝΗΓ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥΓ. ΔΩΡΙΤΗΣΝΑΙΣ. ΦΛΟΥΡΗΣΔ. ΚΟΥΚΟΥΝΗΣΓ. ΠΑΥΛΟΥ

Κέρδισε το Λεμεσιανό κλάσικο και επιστρέφει δυναμικά η ΑΕΛ

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ  3-0 (25-19, 25-21, 27-25)

Η ΑΕΛ επιστρέφει και μάλιστα  δυναμικά. Οι πρωταθλήτριες  κέρδισαν το Σάββατο 04 Δεκεμβρίου 2021 σε εξ αναβολής αγώνα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών τον Property Gallery Απόλλων με 3-0 σε 88’ στο μεγάλο λεμεσιανό ντέρμπι  που έγινε στο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ».

Η ομάδα του Στ. Μασιά πέτυχε την 5η σερί νίκη και προσπέρασε την Ανόρθωση» αφού βρίσκεται στην 3η θέση ένα πόντο πίσω από τις «γαλάζιες». Ο Property Gallery Απόλλων πήγε στο γήπεδο της ΑΕΛ για να κάνει το διπλό αλλά δεν πήρε κέρδος και έμεινε στο -4 από την Ολυμπιάδα Ν.

Η ΑΕΛ έλεγξε τον ρυθμό στο πρώτο σετ, προηγήθηκε 18-14 και ξέφυγε 24-18 για να κερδίσει σε 25’ 25-19 και προηγήθηκε 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες ήταν πολύ κοντά με την ΑΕΛ να προηγείται 15-14, αλλά τον Property Gallery Απόλλων να το ανατρέπει 18-20. Η ομάδα του Μασιά όμως ήταν καλύτερη στα τελικά στάδια και αφού με σερί 04-00 έκανε το 22-20 κέρδισε 25-21  σε 30’ και έγραψε το 2-0 σετ.

Με το 0-2 στην «πλάτη» οι «γαλάζιες» προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι και στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ προηγήθηκαν 06-09.  Οι «γαλαζοκίτρινες» όμως με τρεις αναπάντητους πόντους ισοφάρισαν σε 09-09 και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στη συνέχεια 11-11. Τα δεδομένα του σετ βοήθησαν την ΑΕΛ να ανατρέψει το σκορ και να προσπεράσει με 14-13 και με την ψυχολογική ώθηση που είχε ξέφυγε με τρεις 17-14. Ο Property Gallery Απόλλων  ανέβηκε και ισοφάρισε σε 18-18 σε ένα σημαντικό σημείο του σετ, αλλά σχεδόν αμέσως η ΑΕΛ δημιούργησε διαφορά πέντε  πόντων 23-18. Οι «γαλάζιες» έκαναν την τελική αντεπίθεσή τους και μείωσαν στο -2  24-22 και οδήγησαν το σετ στους έξτρα πόντους . Μετά το 25-25 οι νικήτριες ήταν πιο ψύχραιμες κερδίζοντας με 27-25 σε 33’ εξασφαλίζοντας το τρίποντο.

AΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Σπύρου, Stedile, Πεχλιβάνη, Magdic, Potokar, Παύλου – Λίμπερο: Κοκκή, Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Στεφανίδου – Gryban, Kατσουνωτού.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Perez, Λάμπρου, Ventura, Lavruk, Ιορδάνους, Nogueras – Λίμπερο: Ζακχαίου, Λεύκιου. – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Κωνσταντίνου, Popolitova.

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 7Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Ολυμπιάδα Ν. (7) 7-0 21-03 20
  2. Property Gallery Απόλλων (7) 5-2 17-07 16
  3. ΑΕΛ (7) 5-2 17-08 15
  4. Ανόρθωσις (7) 5-2 15-08 14
  5. Νέα Σαλαμίνα (7) 3-4 13-17 08
  6. ΑΕΚ (7) 2-5 08-16 07