10/12/2021 8:30 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 0'

Χ. ΜΑΙΦΟΣΙΗΣΝ. ΑΝΤΩΝΙΟΥΑ. ΑΝΤΩΝΙΟΥΚ. ΠΥΘΑΡΙΔΗΣΕ. ΣΙΑΠΑΝΗΠ. ΘΕΟΔΩΡΟΥΣ. ΣΕΡΓΙΟΥΑ. ΚΕΦΑΛΑΣ

Σπύρος Κυπριανού
B8, Limasol, Cyprus

Κέρδισε μετά από ένα γύρο

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ –Ε.Ν.Π.  1-3  (15-25, 25-23, 25-27, 18-25)

Μετά από ακριβώς ένα γύρο «γεύτηκε» τη χαρά της νίκης η Ε.Ν.Π. Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, πρώτης του Β Γύρου, οι «βυσσινί» κέρδισαν στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» την ΑΕ Καραβά με 1-3 σετ σε 101’. Οι «βυσσινί» ντούμπλαραν τις νίκες τους επί της προσφυγικής ομάδας ανέβηκαν στην 6η θέση και φιλοδοξούν για καλύτερη συνέχεια.

Καθοριστικό σημείο στο ματς η έκβαση του τρίτου σετ που πήρε η Ε.Ν.Π. με 25-27 ενώ η ΑΕ Καραβά προηγήθηκε 24-22.

Η ΑΕ Καραβά για άλλο ένα αγώνα έβαλε πολύ δύσκολα σε κάποιο αντίπαλο, αλλά έχασε για 8η φορά. Η προσφυγική ομάδα θα συνεχίσει τη φιλότιμή της προσπάθεια για βαθμολογική συγκομιδή.

Η Ε.Ν.Π. έδειξε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο σετ. Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν 07-15 και αύξησαν σε 12-21 έχοντας τον διεθνή και πολύπειρο άσσο Γαβριήλ Γεωργίου στη βασική εξάδα. H Ένωση κέρδισε το σετ 15-25 σε 20’ και προηγήθηκε 0-1 σετ.

Η ομάδα της ΑΕ Καραβά ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και πήρε μικρή διαφορά 04-02. Ωστόσο, οι «βυσσινί» σχεδόν αμέσως ισοφάρισαν 07-07. Η προσφυγική ομάδα επανέκτησε το προβάδισμά της 12-11. Το σετ ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν 16-16, αλλά η ΑΕ Καραβά πήρε ξανά το προβάδισμα και μάλιστα το αύξησε 23-18. Τελικά, η ΑΕ Καραβά επικράτησε 25-23 σε 28’ και ισοφάρισε σε 1-1.

Πολύ καλό θέαμα πρόσφερε το τρίτο σετ. Η Ε.Ν.Π.  προηγήθηκε 06-08, η ΑΕ Καραβά ισοφάρισε 12-12 και έδειξε να ελέγχει αυξάνοντας σε 17-14, αλλά οι «βυσσινί» προηγήθηκαν 21-22. Η ΑΕ Καραβά ανέτρεψε την κατάσταση και  βρέθηκε ένα βήμα πριν το σετ με το υπέρ της 24-22, αλλά δεν το τέλειωσε. .Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Ένωση να προηγείται 25-26 και επανέκτησε  το προβάδισμα με 1-2, αφού κέρδισε 25-27 σε 28’ το τρίτο σετ.

Η Ένωση τέλειωσε τις πρώτες φάσεις του τέταρτου σετ 02-04, αλλά η ΑΕ Καραβά κατάφερε να προηγηθεί 07-06.  Στο σημείο αυτό η ομάδα της ΑΕ Καραβά – Λάμπουσα έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και προηγήθηκε 11-07. Η Ε.Ν.Π. επανήλθε όμως και αφού ισοφάρισε 12-12, προηγήθηκε 14-18 σε καθοριστικό σημείο του σετ.  Οι «βυσσινί» έλεγξαν το σετ και όταν διαμόρφωσαν το 17-22 «άγγιξαν» τους τρεις βαθμούς τους οποίους πήραν με το υπέρ τους 1-3, αφού το σετ έληξε με 18-25 σε 25’.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(A. HERRERA): Hasalni, Ramma, Σοφοκλέους, Ιωάννου, Ηerrera, Cobridge – Λίμπερο: Βαρνάβα, Αχιλλέως – Αλλαγές: Χατζηδαμιανού, Καλαφάτης.

Ε.Ν.Π. (Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ): Μαρουλλής, Σαββίδης, Σαράντης, Acosta, Γεωργίου, Cutinho – Λίμπερο: Πάππας. – Αλλαγές: Σιόκκουρος, Ιακώβου.

Διαιτητές: Χρ. Μαϊφόσιης – Ν. Αντωνίου