Λεπτομέρειες

Ημερομηνία Ώρα Κατηγορία Περίοδος Τελικό
05/04/2024 8:00 pm Κύπελλο ΟΠΑΠ A' Ανδρών 2023-2024 103'

Διαιτητές

A' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. ΔιαιτησίαςΠαρ. ΑγώναΑ' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' Επόπτης
Ν. ΣΤΕΦΑΝΟΥΜ. ΧΡΙΣΤΟΥΓ. ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣΣ. ΣΤΑΥΡΟΥΑ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣΜ. ΑΝΤΩΡΚΑΣΘ. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣΣ. ΙΩΑΝΝΟΥ

10ο Κύπελλο – 4ο διαδοχικό νταμπλ και ξανάζ τρεμπλ για την ΟΜΟΝΟΙΑ

Οι πράσινοι κέρδισαν στον 49ο Τελικό Κυπέλλου Α Ανδρών ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ τον Κuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ με 0-3 σετ

Ιδανικά ολοκλήρωσε τη σεζόν 2023-2024 η ΟΜΟΝΟΙΑ. Οι πράσινοι πανηγύρισαν το νταμπλ κατακτώντας το 10ο Κύπελλο στην ιστορία τους. Στον 49ο Τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε την Παρασκευή 05 Απριλίου 2024 στο Αθλητικό Κέντρο ΑΦΡΟΔΙΤΗ στην Πάφο τον Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟ με 0-3 σετ σε 1’49 στην παρουσία 550 θεατών που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα.

Ο Τελικός πρόσφερε θέαμα με τους νταμπλούχους να παίρνουν την ουσία και να πανηγυρίζουν μέσα στην Πάφο την κατάκτηση του Κυπέλλου. Στο πρώτο σετ η ΟΜΟΝΟΙΑ δημιούργησε μικρή διαφορά 19-22 με καλύτερους τους Dvorranen και Ελευθερίου.  Ο  Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ με πρωταγωνιστή τον Ουκρανό πασαδόρο Dmytro Dolgopolov που έκανε πολλή δουλειά έφερε το σετ στους έξτρα πόντους αλλά οι πράσινοι επικράτησαν 24-26 σε 36΄ και προηγήθηκαν 0-1.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξέφυγε αλλά ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ πάλι με τον Dolgopolov μείωσε στον πόντο, αλλά οι νταμπλούχοι πήραν την ουσία κερδίζοντας 23-25 σε 32’ αυξάνοντας το προβάδισμα της σε 0-2.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε πολύ καλά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 02-05, αλλά στη συνέχεια ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ αντέδρασε και διεκδίκησε το σετ. Η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε με 23-25 σε 35’ και πήρε τη νίκη με 0-3, το 10ο Κύπελλο στην ιστορία της και το 4ο συνεχόμενο νταμπλ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Βραζιλιάνος ακραίος της Ομόνοιας Robinson Dvorranen.

Την απονομή του Κυπέλλου στον αρχηγό της ΟΜΟΝΟΙΑΣ  Άγγελο Αλεξίου έκαναν ο πρόεδρος της ΚΟΠΕ Δρ Κώστας Κωνσταντίνου με τον Γενικό Γραμματέα Μαρίνο Στυλίανίδη και τον πρώην πρόεδρο της ΚΟΠΕ Δαμιανό Χατζηδαμιανού.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Β. RADULICA): Krikun, Α. Σαββίδης, Mosquera, Dolgopolov, Tavares, Προδρόμου – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Σκορδής.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Perreira, Antipkin, Moalla, Αλεξίου, Ελευθερίου, Dvorranen – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές:

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Α. Κωνσταντινίδης και Μ. Αντώρκας.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο πρόεδρος της ΚΟΠΕ Δρ Κώστας Κωνσταντίνου απένειμε στον αρχηγό του Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΥ Αντώνη Αντωνίου το τρόπαιο της δευτεραθλήτριας ομάδας για τη σεζόν 2023-2024.