ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Γ) – ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ)

02/04/2024 8:00 pm Κύπελλο ΟΠΑΠ A' Γυναικών 2023-2024 84'

B' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. ΔιαιτησίαςΠαρ. ΑγώναΑ' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' Επόπτης
Γ. ΠΑΥΛΟΥΧ. ΤΑΜΑΤΤΙΡΗΕ. ΣΙΑΠΑΝΗΓ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥΣ. ΣΤΑΥΡΟΥΑ. ΔΑΝΙΗΛΙ. ΜΙΤΣΗΣΣ. ΙΩΑΝΝΟΥ

Ομάδα1 Σετ2 Σετ3 ΣετΣκορ
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ2421230
ΑΠΟΛΛΩΝ2625253

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3 (24-26, 21-25, 23-25)

Φαβορί για πρόκριση στον Τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ έγινε ο ΑΠΟΛΛΩΝ. Την Τρίτη 02 Απριλίου 2024 κέρδισε στον πρώτο ημιτελικό τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ με 0-3 σετ σε 1’30 στην παρουσία 150 θεατών στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου. Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ θα διεκδικήσει την πρόκριση στον επαναληπτικό της 09ης Απριλίου θέλοντας νίκη με 3-0 ή 3-1 στην ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ για να φθάσει στο χρυσό σετ.

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ προηγήθηκε 20-19 στο πρώτο σετ, αλλά στους έξτρα πόντους κέρδισε ο Α[ΠΟΛΛΩΝ με 24-26 σε 29’ ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο σετ οι Λεμεσιανές κέρδισαν 21-25 σε 26’  αυξάνοντας σε 0-2 το προβάδισμά τους. Στο τρίτο σετ ο ΑΠΟΛΛΩΝ προηγήθηκε 12-15 και επικράτησε 23-25 σε 29’ κερδίζοντας 0-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΟΣ): Ripnaya, Napalkova,Stekovic, Kυριάκου, Reach, Xατζηκωνστάντα – Λίμπερο 1: Χίτζιου, Λίμπερο 2: Γεωργίου – Aλλαγές: Σιαλή.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Milanova, Kyrychenko, Ckhatarasvilli, Χριστοφόρου, Da Silva, Λάμπρου – Λίμπερο 1; Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ζακχαίου – Αλλαγές: Iορδάνους

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – I. Mιτσής