ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ vs ΠΑΦΙΑΚΟΣ

12/11/2021 8:00 pm Α' Ανδρών (Κανονική Σεζόν) 2021-2022 0'

Παρ. ΑγώναΑ' ΔιαιτητήςΒ' ΔιαιτητήςA' ΕπόπτηςB' ΕπόπτηςA' ΣημειωτήςΒ' ΣημειωτήςΠαρ. Διαιτησίας
Τ. ΣΑΒΒΙΔΗΣΑ. ΔΑΝΙΗΛΔ. ΚΟΥΚΟΥΝΗΣΑ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥΒ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥΑ. ΜΑΡΚΟΥΜ. ΚΑΣΙΟΥΡΗΓ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Ομάδα1 Σετ2 Σετ3 Σετ4 ΣετΣκορ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ251616231
ΠΑΦΙΑΚΟΣ212525253

Δερύνειας
Μενεξέδων, Δερύνεια, Κύπρος

Απόδραση χαρακτήρα από τη Δερύνεια

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: AΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3  (25-21, 16-25, 16-25, 23-25)

Χαρακτήρα έδειξε ο Παφιακός μέσα στη Δερύνεια και κέρδισε την Αναγέννηση με 1-3  σετ  σε 107’ εξασφαλίζοντας το τέταρτο τρίποντο σε τέσσερις αγώνες. Η ομάδα της Πάφου απέδρασε από την ακριτική κωμόπολη όμως έχασε το πρώτο σετ.

Η Αναγέννηση προηγήθηκε αλλά έχασε εύκολα τα δυο επόμενα σετ, ενώ η προσπάθεια στο τέταρτο δεν τελεσφόρησε για να ηττηθεί.

Η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και παίζοντας με ενθουσιασμό προηγήθηκε 12-08. Ο Παφιακός αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσια για να προσπεράσει 18-19. Η ομάδα της Δερύνειας με τη συμπαράσταση του κοινού της πήρε το σετ με 25-21 σε 27’ γράφοντας το 1-0 σετ.

Οι δυο ομάδες άρχισαν ισοροπημένα το δεύτερο σετ (05-05). Ωστόσο, ο Παφιακός φάνηκε να ελέγχει το σετ ξεφεύγοντας 11-17 και επιβλήθηκε με 16-25 σε 24’ ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Παφιακός προηγήθηκε με 05-08 στο τρίτο σετ και λίγο αργότερα 07-14 και παρά την πίεση της Δερύνειας βρέθηκε μπροστά 11-19 και «καθάρισε» το σετ με 13-22 για να κερδίσει 16’25 σε 25’ ανατρέποντας το σκορ σε 1-2 σετ.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τέταρτο σετ. Η Αναγέννηση άρχισε καλύτερα, αλλά ο Παφιακός ισοφάρισε 12-`12. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους Παφίτες να προηγούνται 21-22 και ολοκλήρωσαν το σετ με 23-25 σε 31’ εξασφαλίζοντας το πολύ σημαντικό τρίποντο.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ(Γ. ΜΕΛΚΑ): Antonic, Torres, Καραγιάννης, Αποστόλου, Τόφια, Fellahoglu – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Κούρμουζος, Στέκας, Βερεϊς, Χρυσοστόμου, Μπέης.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ(K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Οικονομίδης, Viller, Χρυσοστόμου, Ασπιώτης, Djordevic , Ευσταθίου – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Χριστοφή Σκορδής, Μιχαήλ, Καλός.